راهنمای انواع مختلف گیره های ساعت: نحوه کار و پوشیدن آنها

آیا تا به حال فکر کرده اید که چند بند و سگک برای دستبند و بند ساعت شما وجود دارد؟ اگرچه این مکانیسم‌ها اغلب مورد توجه قرار نمی‌گیرند، اما ویژگی‌های بسیار مهمی هستند که می‌توانند تأثیر زیادی بر نحوه پوشیدن و ظاهر ساعت شما داشته باشند. در واقع، ابعاد و ویژگی های فنی آنها می تواند نحوه پوشیدن ساعت و احساس کلی را تعیین کند. به همین دلیل، در اینجا در آماتیس واچ، ما یک راهنمای جامع برای انواع مختلف قلاب‌ها و سگک‌های ساعت آماده کرده‌ایم که در مورد نحوه عملکرد، پوشیدن و ظاهر آن‌ها بحث می‌کنیم.

انواع گیره ساعت

1. سنجاق سگک

یکی از محبوب ترین انواع گیره ساعت، سگک پین است. ما مطمئن هستیم که در بسیاری از ساعت ها با این نوع بند ساعت سنتی مواجه شده اید. این بند ساعت چند نام دارد، بنابراین ممکن است کمی گیج شوید که آن را به درستی چه نامی بگذارید. گاهی اوقات به آن سگک تنگ یا سگک آردیلون نیز می‌گویند. صرف نظر از این، این اصطلاحات قابل تعویض هستند و اساساً به معنای یکسان هستند. سگک پین مانند نحوه استفاده از کمربندها عمل می کند. سگکی که بیشتر از فلزاتی مانند فولاد ضد زنگ، تیتانیوم یا در برخی موارد نادر پلاتین ساخته شده است، روی انتهای کوتاه‌تر بند قرار دارد. یک سنجاق که به آن زبانه سگک نیز می‌گویند، درست در مرکز این سگک قرار می‌گیرد. هنگام استفاده از ساعت، سمت بلندتر بند با سوراخ های تنظیم مختلف از سگک پین عبور می کند. سپس پین در یکی از سوراخ‌های تنظیم قرار داده می‌شود و به آن اجازه می‌دهد تا مچ‌های هر اندازه را در خود جای دهد. سپس بند توسط حلقه های آزاد که درست در زیر سگک پین قرار گرفته اند محکم می شود. سگک پین معمولاً با بند های چرمی، لاستیکی یا نایلونی به ساعت ها متصل می شود. یکی از نمونه های شیک Hamilton Khaki Aviation Ref است. H76645540. این ساعت هوانوردی Hamilton Khaki یک سگک پین فولادی ضد زنگ را نشان می دهد که در نوک سمت کوتاه تر بند چرمی قهوه ای آن ثابت شده است.

2. قفل تاشو

درست مانند سگک پین، گیره تاشو یکی از پرکاربردترین انواع گیره ساعت است. این نوع گیره ساعت بیشتر در دستبندهای فلزی دیده می شود. بسته به نوع ماده ای که دستبند از چه جنس ساخته شده است، بند تاشو معمولاً از ساخت آن نیز پیروی می کند. به این ترتیب، می توان آن را با استفاده از فولاد ضد زنگ، تیتانیوم، پلاتین یا سرامیک ساخت. گیره تاشو معمولاً از سه جزء تشکیل شده است که وقتی روی مچ بسته می شوند به سادگی روی یکدیگر قرار می گیرند. سپس گیره توسط یک یا دو پیچ بیرون زده که در یک قفل تعیین شده نصب می شوند، در جای خود بسته می شود. همچنین می توانید دو دکمه فشاری که برای آزاد کردن آنها استفاده می شود را مشاهده کنید. گیره تاشو یکی از راحت ترین انواع گیره های ساعت است و باعث می شود ساعت به طور همزمان پوشیده و جدا شود. با این حال، این می تواند گاهی اوقات به دلیل آسان بودن باز کردن قفل گیره تاشو یک اشکال باشد. ممکن است متوجه شوید که گیره تاشو در هنگام استفاده از ساعت مستعد باز شدن ناخواسته است، به خصوص اگر در حال انجام فعالیت های شدیدی باشید که گیره را به هم می زند.

Deployant clasp.3

در مقایسه با ورودی‌های قبلی، بند Deployant نوع کمی پیچیده‌تر از بند ساعت است که هم سگک پین و هم گیره تاشو را ترکیب می‌کند. این گیره از یک سگک پین فلزی در یک سر، یک یا دو بخش تاشو در وسط و یک نوار فنری در انتهای دیگر تشکیل شده است. نوار فنری به سمت کوتاه‌تر بند ساعت متصل می‌شود، در حالی که سگک پین فلزی در سمت بلندتر بند قرار می‌گیرد که دارای سوراخ‌های تنظیم متعدد است. هنگامی که نگهدارنده تنظیم مناسب را انتخاب کردید که از تناسب راحت روی مچ دست شما اطمینان حاصل می کند، سگک پین فلزی را به پایین ببندید. مانند گیره تاشو، بخش های تاشو بست توسعه دهنده را می توان روی هم قرار داد و در جای خود کلیک کرد. سپس سمت بلندتر بند در حلقه های آزاد بند قرار می گیرد. قفل مستقر معمولاً از فولاد ضد زنگ ساخته شده و جدا از ساعت فروخته می شود. به ندرت می توان ساعتی را پیدا کرد که دارای گیره Deployant باشد. در واقع، بسیاری از استفاده کنندگان ساعت تمایل دارند سگک های سنجاق سنتی روی بندهای چرمی خود را قبل از نصب گیره های مستقر به عنوان جایگزین، از بین ببرند. این به این دلیل است که گیره های مستقر نسبت به سگک سنجاق سنتی راحت تر پوشیده می شوند و امنیت بیشتری را ایجاد می کنند. همانطور که گفته شد، برخی از مارک‌های ساعت وجود دارند که ساعت‌هایی با گیره‌های مستقر ارائه می‌دهند. یکی از نمونه های معروف امگا است. برند ساعت سوئیسی چند مدل از مجموعه Omega Seamaster خود را به گیره‌های توسعه‌دهنده مجهز کرده است. این را می توان برای مثال در Omega Seamaster Ref مشاهده کرد.

4. گیره استقرار ایمنی

برای کسانی که به دنبال ساعتی هستند که به راحتی از مچ شما خارج نشود، گیره نصب ایمنی احتمالاً یکی از ایمن ترین انواع بند ساعت است که می توانید پیدا کنید. این دقیقاً مانند یک گیره تاشو سنتی عمل می کند، اما با یک لایه محافظتی اضافه شده. گیره استقرار ایمنی دارای یک فلپ اضافی است که در بالای گیره تاشو مهر و موم شده است و به عنوان یک مکانیسم قفل دوگانه قابل اعتماد عمل می کند. برای ساعت غواصی مانند Breitling Superocean Ref A17367D71B1A1، که باید در برابر جریان های قوی زیر آب مقاومت کند، فلپ اضافی گیره استقرار ایمنی آن به عنوان یک سیستم ایمنی بهبود یافته عمل می کند. با استفاده از این نوع قلاب، حتی در حین کاوش در اعماق غارهای اقیانوس، نگران باز شدن تصادفی قفل بند تاشو ساعت خود نخواهید بود. در شرایط تاسف باری که به طور تصادفی گیره تاشو خود را باز می کنید، این فلپ سطح امنیتی بیشتری را فراهم می کند که تضمین می کند ساعت شما فقط از روی مچ شما پرواز نمی کند. 

5. گیره پروانه ای

گیره پروانه ای که به آن گیره تاشو مخفی نیز می گویند، طراحی فوق العاده بدون درز و ظریفی دارد. این نوع بند ساعت از دو لولا فلزی تاشو تشکیل شده است. هنگامی که قفل پروانه ای قفل می شود، هر دو جزء آن در داخل دستبند پنهان می شوند، به طوری که نمای بیرونی آن به عنوان یک نمایشگر ثابت و بی عیب و نقص ارائه می شود. همانطور که توسط تصویر Cartier Santos de Cartier Ref نشان داده شده است. WSSA0009 در بالا، با بستن قفل پروانه ای، دو بخش تاشو آن در زیر دستبند پنهان می شود. از آنجایی که قفل بند پروانه ای در قسمت داخلی دستبند قرار دارد و روی مچ شما فشار داده شده است، تکان دادن یا باز کردن تصادفی آن دشوارتر است. در نتیجه، گیره پروانه ای ایمن تر و ایمن تر از یک گیره تاشو معمولی است. اما یک نقطه ضعف این است که این طراحی ممکن است کمی بر روی مچ دست شما احساس ناراحتی کند، به خصوص اگر ساعت را برای مدت طولانی استفاده می کنید.

با فشردن همزمان دو دکمه فشاری گیره در وسط، می توانید قفل گیره را باز کنید. این منجر به این می شود که گیره پروانه ای دو بخش یکنواخت و تاشو خود را به صورت متقارن و شبیه بال های یک پروانه پخش می کند، از این رو نام جذاب گیره را به خود اختصاص داده است.

6.گیره سگک کشویی

گیره سگک کشویی به کاربران خود روشی مخصوصاً بدون دردسر برای قرار دادن ساعت می دهد. سگک این بند معمولا در وسط سمت بلندتر بند قرار دارد. شما می توانید سگک را در هر زمان به سادگی با کشیدن آن در امتداد دستبند تنظیم کنید. به انتهای دیگر دستبند یک گیره فلزی تعبیه شده است که روی سگک کشویی بسته می شود و به طور ایمن آن را در جای خود قفل می کند. وقتی ساعتی را با بند سگک کشویی می‌پوشید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که بند را روی سگک فشار دهید تا بسته شود. اگر متوجه شدید که کاملاً مناسب نیست، به سادگی سگک را به سمت بالا یا پایین دستبند بلغزانید تا زمانی که طول مناسبی را که مناسب اندازه مچ شما است پیدا کنید. این نوع بند ساعت را می توان در ساعت هایی با دستبندهای توری فولادی ضد زنگ مانند Seiko 5 Sports Ref مشاهده کرد.

7. قفل غواصی

قفل غواصی که بیشتر به عنوان اکستنشن غواص شناخته می شود، نوعی قلاب است که فقط برای ساعت های غواصی حرفه ای طراحی شده است. ترکیب بند غواصی در واقع کاملاً شبیه به گیره تاشو است. تنها تفاوت این است که گیره غواصی دارای یک ابزار تنظیم داخلی اضافی است که در زیر آن قرار دارد. این ویژگی تنظیم را می توان به گونه ای کار کرد که تناسب محکم تر یا شل تر را فراهم کند. این امکان تنظیم آسان و کارآمد طول دستبند را فراهم می کند. این به ویژه برای غواصانی که مجبورند در زیر آب لباس غواصی بپوشند مفید است. نمونه ای از یک ساعت با گیره غواصی Citizen Promaster Ref است. NY0125-83E. به منظور استفاده از ابزار تنظیم بند این ساعت، کافی است دو دکمه فشاری روی قفل را فشار دهید و سپس آن را به سمت جلو یا عقب بلغزانید تا طول دستبند را به اندازه دلخواه خود تغییر دهید. گیره غواصی با بریدگی های دندان مانند در جای خود قفل می شود که به عنوان یک ویژگی امنیتی قابل اعتماد عمل می کند که دستبند را ایمن در اطراف مچ شما نگه می دارد.

8. قفلGlidelock

به تمام معنا، گیره Glidelock اساساً همان گیره غواصی است و همان عملکرد را انجام می دهد. تفاوت اصلی این است که قفل Glidelock توسط Rolex ثبت شده است و به روشی کمی متفاوت عمل می کند. در نتیجه، گیره Glidelock منحصراً در ساعت‌های غواصی رولکس، مانند Rolex Submariners و Rolex Sea-Dwellers یافت می‌شود.

9. قلاب جواهرات

قلاب جواهرات اغلب در ساعت هایی که فقط برای خانم ها تهیه می شود دیده می شود. همانطور که از Gucci Horsebit Ref. YA139507 در بالا، قفل جواهرات از دو جزء تشکیل شده است: چفت و سوراخ. به طور خلاصه، چفت یک سر دستبند از سوراخ سر دیگر دستبند عبور می کند. قفل روی دومی جمع می شود، در جای خود کلیک می کند و با مکانیزم قفل داخلی خود بسته می شود. قلاب جواهرات بسیار باریک و کم‌حجم است و ظرافت و زنانگی را تراوش می‌کند. به همین دلیل است که اغلب در ساعت های زنانه استفاده می شود. با این حال، یکی از معایب بزرگ قلاب جواهرات این است که فقط یک سوراخ دارد که می توان آن را به آن وصل کرد. در نتیجه، تنظیم طول دستبند ساعت ها با قلاب های جواهرات کاملاً غیرممکن است. این می تواند برای پیدا کردن ساعت های مد روز زنانه با اندازه های مناسب برای مچ دست شما کمی مشکل ایجاد کند.

10. نوار چسب

Velcro لزوماً یک بند ساعت سنتی در نظر گرفته نمی شود، اما در زمینه کمک به بستن بند ساعت در محل، مطمئناً به عنوان یک بند ساعت عمل می کند. Velcro به صورت قلاب و حلقه ساده کار می کند. یک انتهای بلند بند نساجی یا نایلونی به بست های قلاب کوچک وصل شده است، در حالی که انتهای دیگر با بست های حلقه ای تعبیه شده است. هنگامی که این دو سطح روی هم فشرده می شوند، به یکدیگر می چسبند و به نوبه خود یک تناسب محکم و مطمئن در اطراف مچ دست پیدا می کنند. یکی از مزایای داشتن محفظه Velcro این است که بسیار قابل تنظیم است و می تواند برای همه انواع اندازه های مچ دست مناسب باشد. در سال 2021، امگا خط تسمه های Velcro خود را با همکاری ناسا راه اندازی کرد. این تسمه های Velcro که در سه رنگ مشکی، سفید و نقره ای عرضه شده اند، منحصراً برای سری Speedmaster Omega ساخته شده اند. در عکس بالا Omega Speedmaster Ref را مشاهده می کنید. 311.30.42.30.01.005، با نام عمومی Omega Moonwatch، که با بند Velcro مشکی Omega Speedmaster بسته می شود.

افکار نهایی گیره های ساعت در اشکال مختلفی ساخته می شوند و در انواع مختلفی تولید می شوند. همانطور که از ده نوع قفل ساعت ذکر شده در بالا می بینیم، آنها فقط به عنوان سیستم قفل کلی ساعت عمل نمی کنند. در عوض، گیره های ساعت نیز ارزش زیبایی شناختی را به ساعت اضافه می کنند، به طوری که انواع خاصی از گیره های ساعت برای انواع خاصی از ساعت ها مناسب هستند. امیدواریم با بررسی انواع مختلف قلاب‌های ساعت و نحوه عملکرد آن‌ها، راحت‌تر بتوانید ساعتی مناسب با قفل مناسب خود را پیدا کنید. همچنین توصیه می‌کنیم هنگام خرید، دقت لازم را به عمل آورید و به درستی بررسی کنید که آیا ساعت شما دارای یک گیره کاملاً کارآمد است یا خیر. به این ترتیب می توانید استفاده از ساعت خود را به حداکثر برسانید

 

دسته‌بندی دسته‌بندی نشده راهنمای خرید
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی واتس آپ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت